غرب پروژه برنامه ایرانی برنامه اخبار اجتماعی

غرب: پروژه برنامه ایرانی برنامه اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ابهام در آینده مسافران ایرانی مریخ

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبرهای آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. شرکت هلندی «مارس وان» هرچند که

ابهام در آینده مسافران ایرانی مریخ

ابهام در آینده مسافران ایرانی مریخ

عبارات مهم : پروژه

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبرهای آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. شرکت هلندی «مارس وان» هرچند که همچنان به کارهای خود جهت فرستادن انسان به مریخ و ایجاد یک کلونی دایمی انسانی روی سیاره سرخ ادامه می دهد ولی در این سال ها، بارها برنامه های خود را عوض کردن داده و در آخرین اطلاعات، وقت فرودآمدن نخستین انسان روی مریخ را به ۲۰۳۲ یعنی ۹ سال دیرتر از تاریخ اولیه اعلام کرده است.

براساس آخرین اطلاعات، مارس وان، سهام خود را در بورس آلمان ارایه کرده و قرار است از فروش این سهام بخشی از هزینه های این پروژه را تأمین کند. علاوه براین، آخر بهمن امسال، وقت اعلام شده است جهت گزینش ۲۴نفر از فهرست ۱۰۰نفره و شروع تمرینات این تیم هست. آن چه ولی پروژه این موسسه غیرانتفاعی هلندی را در سال های گذشته به صدر اخبار نشاند، استقبال مردم از نخستین اعلان این شرکت یعنی عضویت جهت سفری بی بازگشت به مریخ بود. در نخستین گام، ٢٠٢ هزار نفر به این فراخوان روی خوش نشان دادند و نام خود را جهت این سفر ثبت کردند تا مراحل گزینش شروع شود که در مراحل بعد و با انصراف تعدادی از این افراد و همچنین بررسی های مارس وان، حالا ۱۰۰نفر در فهرست نهایی مریخ نوردی قرار دارند؛ ۱۰۰نفری که براساس برنامه های اعلام شده است باید به ۲۴نفر کم کردن پیدا کنند. اطلاعات منتشرشده در پایگاه خبری شرکت مارس وان، نشان می دهد که تعداد زنان و مردان این فهرست برابر و سهم زنان مانند مردان هست؛ ٥٠نفر. در این فهرست که مربوط به سال ۲۰۱۶ هست، ۱۵نفر کمتر از ۲۶ سال سن داشتند و دونفر؛ یک زن و یک مرد هم بالای ۵۵سال، سن داشتند. آن چه ولی این لیست ١٠٠نفره را به خبری داغ در کشور عزیزمان ایران تبدیل کرد، حضور سه ایرانی در این فهرست است.

ابهام در آینده مسافران ایرانی مریخ

٣ ایرانی متقاضی سفر بی بازگشت به مریخ کجا هستند و چه می کنند؟

«سعيد قندهاري»، «صادق مدرسي» و «الهه نوري» سه ايراني متقاضی مریخ نوردی و سفری همیشگی به این سیاره هستند. مريخ بیش از ۲۳۰ميليون كيلومتر با زمين فاصله دارد و آن طور که اعلام شده، این سفر درصورت تحقق، ٧ تا ٨ماه طول خواهد کشید. الهه نوری، وقت ثبت این درخواست، ۱۹ سال داشت و راجع به خودش به رسانه ها گفته بود دانشجوي معماري است و به طراحي و دكوراسيون علاقه مند هست. او همچنین توضیح داده بود که به نجوم و اخترشناسي علاقه مند هست. او از ۱۶سالگي به كيهان شناسي علاقه مند شده است و در آن دريافته كه از كائنات چيز زيادي نمي داند.

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبرهای آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. شرکت هلندی «مارس وان» هرچند که

نوری که یکی از ۱۰۰نفر نهایی پروژه سفر به مریخ هست، در پاسخ به «شهروند» می گوید که فعلا علاقه ای به گفت وگو ندارد ولی ادامه می دهد که انگیزه اش جهت این سفر کم نشده هست. صادق مدرسی هم این روزها و در ۳۳ سالگی، به کار تحقیقاتی در زمینه بیماری ام اس و در دانشگاه هاروارد آمریکا مشغول هست. مدرسی در کشور عزیزمان ایران کارشناسی ارشد زیست شناسی خوانده و همزمان مطالعات راجع به نجوم هم داشته هست. او هم در گفت و گو با «شهروند» از علاقه اش به محقق شدن این سفر گفته و آرزو کرده در بین ۲۴نفر نهایی قرار بگیرد. سعيد قندهاري هم سومین ایرانی این فهرست هست. او ۳۷ساله و دارای مدرك كارشناسي ارشد فيزيك از ايران و كارشناسي ارشد روابط بين الملل و حقوق بشر از نيوزیلند هست. قندهاری این روزها ساکن نیوزیلند است و همچنان به ادامه پروژه سفر به مریخ علاقه مند است.

سفر به مریخ؛ رویایی محال یا پروژه ای حتمی

مدت هاست که ماجرای سفر به سیاره سرخ و ساخت کلونی های انسانی در مریخ، به بحثی جدی و کارشناسی تبدیل شده، بعضی منتقدان پروژه مارس وان را یک خیال پردازی دانستند و گروهی دیگر، این تلاش را گامی روبه جلو و قابل احترام اعلام کردند. «محمد جواد ترابی»، روزنامه نگار بخش علم و سردبیر سابق ماهنامه نجوم راجع به این بحث ها به «شهروند» می گوید: «سفر به مریخ، سفری بسیار پرمخاطره و پرهزینه هست. به همین علت شرکت های فضایی معتبر در دنیا هر لحظه به شیوه ای محافظه کارانه دراین باره سخن گفتند. تا حدود ٥ سال پیش، هیچ صحبتی راجع به سفر به مریخ به صورت جدی وجود نداشت تا این که شرکت ها و شرکت های شخصی فضایی شکل گرفتند و پیش از همه شرکت مارس وان که الان یک نهاد غیرانتفاعی شده است هست، برنامه ای جهت فرستادن یک طرفه و بی بازگشت انسان به مریخ ارایه کرد.»

او راجع به برنامه این شرکت هلندی هم می گوید: «برنامه این شرکت به این صورت بود که هر دو سال یک بار، یک کپسول فضایی و در هر کپسول، ۴ انسان را که هر کدام از این چهار نفر، از یک اقلیم، نژاد و زبان متفاوت هستند – تا در طولاني مدت دچار یکنواختی نشوند – به مریخ بفرستد. مسافران حدود ۹ماه در راه هستند و هنگامی که به مریخ رسیدند در اقامتگاه هایی قرار می گیرند که از قبل در فضاپیماهای بی سرنشین در مریخ، قرار گرفته اند.» ترابی که پیش از این و در گزارش های مختلفی به بررسی امکان این پروژه پرداخته، راجع به انتقادات وارده به پروژه مارس وان می گوید: «از ابتدا این پروژه با نقدهای فراوانی همراه بود. ازجمله این که ریسک پروژه بسیار بالاست و احتمال زنده ماندن افراد بسیار پایین هست. علت هم این بود که علاوه برفشارهای روانی، امکان ایجاد اختلاف ها هم زیاد هست. در مواردی که سفر به مریخ شبیه سازی شده است مثل مارس-۵۰۰، اطلاعات منتشرشده نشان می دهد که اختلاف ها شدت پیدا کرده بود. این اختلاف ها و بحث های روانی، ذهن روانشناسان حوزه فضا را به این عنوان معطوف کرده که در پروژه های طولانی مدت، انسان چه شرایطی پیدا می کند.»

ابهام در آینده مسافران ایرانی مریخ

او ادامه می دهد: «علاوه بر پرسشها روانی، مسأله فناوری هم هست. پرسش این است که اگر فضاپیماهای بی سرنشین یا باسرنشین نتوانند محموله های آب و اکسیژن را به سلامت برسانند چه سرنوشتی در انتظار این افراد در صورت حضور در مریخ، خواهد بود.» این روزنامه نگار حوزه علم راجع به دیگر انتقادات نسبت به این پروژه، توضیح می دهد: «یک نقد بزرگ دیگر، مربوط به یکی از ادعاهای این پروژه و نسبت آن با حریم شخصی افراد بود. این پروژه قرار بود در صورت تحقق، به صورت زنده، زندگی این افراد را پخش کند و از حق فروش این فیلم ها، بخشی از هزینه ها تأمین شود. این عنوان بسیار جنجال ایجاد کرد و من خودم با مدیر مارس وان دراین باره صحبت کردم و ایشان گفت که عنوان چنین نیست و خبری از برادربزرگ داستان جورج اورول نیست. مدیر این پروژه گفت که این افراد به اختیار خود گزارش هایی را منتشر خواهند کرد و آن گزارش ها به فروش خواهند رسید.» آن طور که ترابی می گوید تلاش ها جهت سفر انسان به مریخ همچنان ادامه دارد و به عنوان مثال، به برنامه «ایلان ماسک» مدیر شرکت اسپیس ایکس اشاره می کند که فعالیت هایش با استقبال فراوانی هم روبه رو شده است است.

شهروند/محمد باقرزاده

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبرهای آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. شرکت هلندی «مارس وان» هرچند که

واژه های کلیدی: پروژه | برنامه | ایرانی | برنامه | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog